وضعیت بازار تیرآهن در خردادماه 1400 چگونه بود؟

شیب آرام افزایش قیمت تیرآهن
انتشار: 1400/03/31
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
وضعیت بازار تیرآهن در خردادماه 1400 چگونه بود؟

 

در اکثر روزهای خردادماه 1400 قیمت تیرآهن افزایشی بود و با صعودی یک پله‌ای، وارد کانال 15.000 تومان شد. وضعیت بازار تیرآهن در این ماه نسبت به سایر مقاطع فولادی کمی متفاوت بود. درحالی‌که قیمت سایر مقاطع فولادی به علت کاهش قیمت آهن در بازار جهانی در اواسط ماه سیری نزولی را در پیش گرفته بود، شیب افزایش قیمت تیرآهن تنها کمی کند شد.

 

 

چرا در خردادماه 1400 قیمت تیرآهن افزایش یافت؟

در خردادماه 1400 تنها قیمت تیرآهن نبود که افزایش یافت، بلکه تمامی مقاطع فولادی شرایطی مشابه را داشتند. دلیل اصلی آن هم ادامه سیاست‌های تولیدکنندگان مقاطع فولادی در راستای افزایش قیمت بود. این سیاست افزایش قیمت که از ابتدای سال اتخاذ شده بود، 2 دلیل عمده داشت:

  • اول این که قیمت جهانی فولاد از ابتدای سال سیری صعودی داشت و تولیدکنندگان قصد داشتند تا قیمت‌های داخلی را به قیمت‌های صادراتی به‌منظور دریافت سود بیشتر، نزدیک کنند.
  • دلیل دوم هم این بود که از ابتدای سال بازار آهن و فولاد حالت تعلیق و انتظار داشت. تعلیق و انتظاری که برای روشن شدن نتیجه مذاکرات برجام و انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شده بود و نتیجه آن کاهش روزافزون تقاضا بود. تولیدکنندگان قصد داشتند تا با افزایش حداکثری قیمت، مقاومت در سمت تقاضا را بشکنند.

اما در اواسط خردادماه مصوبه جدید بورس کالا تولیدکنندگان را از افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها منع کرد. در این مصوبه از تولیدکنندگان مقاطع فولادی خواسته شده بود تا سقف قیمت محصولات خود در بورس کالا را بر اساس میانگین قیمت جهانی آن محصول در هفته قبل و میانگین نرخ دلار نیمایی تعیین کنند. کاهش قیمت جهانی فولاد در خردادماه و ثابت ماندن قیمت دلار نیمایی در کانال 20.000 تومان، باعث شد که قیمت اکثر مقاطع فولادی از اواسط خردادماه نزولی شود.

 

قیمت تیرآهن فایکو

 

اما تیرآهن شرایطی استثنایی داشت. چرا که با وجود کاهش روزافزون تقاضا در بورس کالا برای اکثر مقاطع فولادی، برای میلگرد و تیرآهن اصفهان صف خرید تشکیل می‌شد و این مقاطع با قیمتی بالاتر از قیمت اولیه معامله می‌شدند. دلیل آن هم انتشار شایعه‌ای مبنی بر کاهش تولید این محصولات توسط ذوب‌آهن بود. در صورت به حقیقت پیوستن این شایعه، قیمت تیرآهن اصفهان به‌شدت بالا خواهد رفت.

 

قیمت تیرآهن در خرداد 1400 چقدر نوسان داشت؟

قیمت تیرآهن در خردادماه سیری صعودی داشت. قیمت این مقطع فولادی ابتدای ماه در کانال 14.000 تومان قرار داشت، اما به تدریج وارد کانال 15.000 تومان شد و در برخی از روزها به کانال 16.000 تومان هم نزدیک شد. در زمانی که قیمت اکثر مقاطع فولادی سری ثابت یا نزولی را در پیش گرفت، قیمت تیرآهن افزایش‌های 100 و 200 تومانی را هم تجربه کرد. نوسانات قیمت تیرآهن اصفهان در خردادماه 1400 را در نمودار زیر می‌بینید:

 

 

نمودار تغییرات قیمت تیرآهن 16 معمولی ذوب‌آهن در خردادماه 1400

نمودار تغییرات قیمت تیرآهن 16 معمولی ذوب‌آهن در خردادماه 1400

 

وضعیت قیمت تیرآهن در تیرماه 1400 چگونه خواهد بود؟

به نظر می‌رسد تنها چیزی که می‌تواند بر روند افزایشی قیمت تیرآهن در آینده اثر بگذارد، سیگنال‌های ناشی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یا سیاست‌های کنترلی جدید از سوی دولت خواهد بود. در غیر این صورت و با ادامه روند فعلی، شاهد ورود قیمت تیرآهن به کانال 16.000 تومان و بالاتر خواهیم بود. اتفاقی که می‌تواند بر صنعت ساخت و ساز و قیمت مسکن، به‌شدت اثرگذار باشد.

 

با مطالعه تحلیل جامع بازار تیرآهن می‌توانید از روند تغییرات قیمت این مقطع فولادی در بازه‌های زمانی مختلف اطلاع پیدا کنید و در مورد زمان درست برای خرید تیرآهن، بهتر تصمیم بگیرید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید