تحلیل بازار ورق سیاه در اردیبهشت 1400+نمودار تغییرات قیمت ماهانه

افزایش قیمت ورق سیاه به دلیل بالا رفتن نرخ جهانی فولاد
انتشار: 1400/03/04
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تحلیل بازار ورق سیاه در اردیبهشت 1400+نمودار تغییرات قیمت ماهانه

 

بازار ورق سیاه هم در اردیبهشت‌ماه 1400 با نوسان همراه بود و پس از کشش و قوس‌های فراوان درنهایت قیمت ورق سیاه نیز مانند دیگر مقاطع فولادی افزایشی بود. در این مقاله به تحلیل بازار ورق سیاه در اردیبهشت 1400 خواهیم پرداخت.

 

 

نوسانات قیمت ورق سیاه کارخانجات ایران

برای تحلیل بازار ورق سیاه ابتدا باید نوسانات قیمت ورق سیاه کارخانجات ایران را موردبررسی قرار دهید. به‌طور مثال تغییرات قیمت ورق سیاه 10 گیلان نسبت به ابتدای ماه 700 تومان افزایش داشت.

 

نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه گیلان در اردیبهشت‌ماه 1400

نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه گیلان در اردیبهشت‌ماه 1400

 

قیمت روز ورق سیاه گیلان

 

تحلیل قیمت ورق سیاه در اردیبهشت‌ماه 1400

در اوایل اردیبهشت‌ماه بازار آهن و فولاد به دلیل افزایش قیمت جهانی فولاد و تمایل تولیدکنندگان به عرضه محصولات خود در بخش صادراتی شرایط نابسامانی داشت به‌نحوی‌که از تاریخ 6 اردیبهشت به بعد قیمت ورق به‌صورت ساعتی بالا می‌رفت و تنها در یک هفته 2000 تومان افزایش قیمت داشت. اگر علاقه‌مند به بازار آهن و فولاد باشید و نوسانات قیمت ورق سیاه کارخانجات ایران را دنبال کنید حتماً متوجه این موضوع شده‌اید.

متأسفانه ازآنجایی‌که برای تولید قوطی پروفیل هم از ورق فولادی استفاده می‌شود با افزایش قیمت ورق سیاه، نرخ این محصول هم افزایش می‌یابد، واقعیتی که در این ماه کاملاً شاهد آن بودیم.

از حدود 12 اردیبهشت‌ماه 1400 به دلیل کاهش نرخ ارز و جو روانی ناشی از مذاکرات پیرامون احیای برجام، قیمت ورق سیاه هم کاهشی شد.  اما در 10 روز انتهایی اردیبهشت‌ماه باز هم شاهد افزایش قیمت ورق سیاه به دلیل بالا رفتن قیمت پایه بورس کالا بودیم.

 

عرضه ورق سیاه در بورس کالا در اردیبهشت‌ماه 1400 چگونه بود؟

در اردیبهشت‌ماه شاهد عرضه انواع ورق فولادی در بورس کالا بودیم که با تقاضای نسبتاً خوبی هم مواجه شد به‌نحوی‌که تمام عرضه ورق فولادی روز 27 اردیبهشت 1400 مورد معامله قرار گرفت. البته نباید نادیده بگیریم که بسیاری از این معاملات با قیمتی نزدیک به نرخ پایه صورت گرفته است.

 

پیش‌بینی تغییرات قیمت ورق سیاه در خرداد 1400

به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود قیمت آهن و به‌تبع آن قیمت ورق سیاه در خردادماه 1400 با افزایش همراه باشد. البته 3 عامل می‌تواند این روند را تغییر دهد.

1. چین به دنبال کنترل قیمت جهانی سنگ‌آهن است. تاکنون اقداماتی در این زمینه انجام داده ولی چندان موفق نبوده ولی ممکن است طی روزهای آتی تصمیمات جدیدی اتخاذ نماید که به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد جهان تغییراتی در روند افزایش قیمت جهانی فولاد داشته باشد.

2. اگر مذاکرات برجام به نتیجه مثبتی برسد احتمالاً قیمت ارز و به دنبال آن قیمت فولاد کاهش یابد.

3. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هم می‌تواند به‌عنوان عامل سوم تأثیرگذار بر شرایط اقتصادی کشور در نظر گرفته شود.


اگر می‌خواهید در همین هفته ورق سیاه بخرید، می‌توانید نام و شماره تماستان را اینجا وارد کنید. ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیریم:

درنهایت باید دید تاریخ در انتظار چه اتفاقاتی است و این اتفاقات چه تأثیری بر بازار آهن و فولاد خواهد داشت. البته بهتر است در این شرایط ریسک نکنید و اگر قصد خرید ورق سیاه دارید پیش از هر چیز راهنمای خرید ورق سیاه را مطالعه کنید تا با چشمی باز محصول موردنظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید