تحلیل بازار قوطی پروفیل در ایران

جه عواملی بر نوسانات قیمت پروفیل اثر دارد؟
انتشار: 1399/11/30
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تحلیل بازار قوطی پروفیل در ایران

از ابتدای دهه 40 شمسی که کارخانه‌های تولیدکننده قوطی پروفیل ایران آغاز به کار کردند، باوجود تمامی مشکلات و چالش‌ها، همواره روند رو به رشدی را داشته‌اند. این امر تا جایی پیش رفته که در حال حاضر تنوع برند بسیاری در بازار برای مصرف‌کنندگان پروفیل وجود دارد.

اما همین تنوع در برندهای موجود می‌تواند خریداران پروفیل را دچار سردرگمی کند. برای رفع این مشکل به شما توصیه می‌کنیم که به مقاله راهنمای خرید پروفیل مراجعه کنید.

شاید اگر جستجوی کوتاهی با عنوان تحلیل بازار پروفیل در اینترنت داشته باشید، مقالات زیادی در این خصوص پیدا کنید که حتی مطالب متناقض در آن‌ها وجود داشته باشد؛ باید دید مطالعه کدام‌یک از این مطالب می‌تواند برای شما مفید باشد.

در گام نخست در نظر داشته باشید که تحلیل ماهانه بازار پروفیل و تغییرات قیمت پروفیل باید به‌صورت تخصصی و توسط کارشناسان خبره انجام شود؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در سایت‌های تخصصی آهن و فولاد به دنبال تحلیل بازار قوطی پروفیل باشید.

در این مطلب با یک تحلیل جامع از بازار قوطی و تغییرات قیمت پروفیل کار شما را تا حدودی آسان کنیم.

 

تحلیل بازار پروفیل

 

تغییرات قیمت پروفیل به چه عواملی بستگی دارد؟

قوطی پروفیل یکی از مقاطع فولادی است که به دلیل ظرافت ساخت، قیمت نسبتاً بالایی دارد.

 

تغییرات قیمت پروفیل به‌شدت به قیمت شمش و ورق فولادی وابسته است؛ زیرا 80 درصد از قیمت تمام‌شده این محصول به تأمین مواد اولیه آن اختصاص دارد.

 

موارد زیر را می‌توان از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل دانست:

1. نوسانات نرخ ارز

2. قیمت جهانی فولاد: تغییرات قیمت شمش و ورق به‌عنوان مواد اولیه تولید قوطی پروفیل، تأثیر زیادی بر قیمت این محصول دارد.

3. تغییرات آب و هوایی: اغلب سرما و بارندگی باعث کاهش قیمت محصولات فولادی می‌شود.

4. میزان عرضه و تقاضا: اغلب قیمت پروفیل با میزان تقاضا نسبت مستقیم و با میزان عرضه رابطه معکوس دارد.

5. تصمیمات دولتی

6. کارخانه تولیدکننده: در حال حاضر برخی کارخانه‌های تولید پروفیل دارای تجهیزات پیشرفته‌تری هستند که امکان تولید محصولاتی باکیفیت‌تر و تمیزتر را فراهم می‌کند.

 

عوامل موثر بر تغییرات قیمت پروفیل

 

تحلیل وضعیت بازار قوطی پروفیل فولادي

در حال حاضر عوامل و متغیرهاي بسیاری در صنعت قوطی پروفیل فولادي کشور وجود دارد که عوامل اجتماعی و اقتصادي متنوعی را در بر می‌گیرد؛ ازجمله این چالش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. قیمت مواد اولیه

80 تا 90 درصد قیمت تمام‌شده قوطی پروفیل فولادي کشور، به سهم هزینه تأمین مواد اولیه یا ورق‌های فولادي موردنیاز این صنعت بازمی‌گردد؛ در حالیکه در کشورهاي توسعه‌یافته صنعتی مثل آلمان و حتی ترکیه، دستمزد نیروي انسانی و سایر هزینه‌ها بیشترین سهم را در قیمت تمام‌شده مقاطع فولادی دارند.

 

2. به‌روز بودن فنّاوری ساخت

به‌ جز کارخانه‌های قدیمی با قدمت 50 ساله که بسیاري از تجهیزات آن‌ها نوسازي شده است، بقیه واحدهاي تولیدي صنعت فولاد به‌طور میانگین قدمتی 30 تا 10 ساله دارند و تجهیزاتشان نیز مربوط به همان دوران است.

 

فناوری ساخت پروفیل

 

3. توسعه محصولات جدید

توسعه و تولید محصولات جدید همواره یکی از چالش‌های مهم صنایع است. برای تحقق این امر لازم است واحدهای فعال صنعت فولاد دارای بخش تحقیقاتی قوی بوده و مقداری از بودجه خود را برای تحقیقات اختصاص دهند.

 

وضعیت تولید قوطی پروفیل در کشور

در حال حاضر بیشتر تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادي با توجه به مقدار سفارششان، مواد اولیه خود را تأمین می‌کنند. طبق برآوردهای موجود، ظرفیت تولید صنعت لوله و پروفیل فولادي 4 برابر میزان فعلی است. در واقع این تولیدکنندگان به‌طور میانگین با 20 درصد ظرفیت تولید خود کل نیاز بازارهاي فعلی را پوشش می‌دهند.

 

 

به نظر می‌رسد می‌توان با تعریف بازارهاي جدید، تولید محصولات جدید، سیاست‌گذاری و بازاریابی مناسب در امر صادرات بخصوص به تولید این کارخانه‌ها اضافه کرد و از تمام ظرفیت موجود استفاده کرد.

 

تحلیل بازار پروفیل در ایران

 

چند توصیه به خریداران قوطی پروفیل

اگر خریدار قوطی پروفیل هستید، به شما توصیه می‌کنیم این چند نکته را هنگام خرید خود در نظر بگیرید:

1. قیمت جهانی فولاد را دنبال کنید.

2. پیگیر میزان عرضه و تقاضا محصولات فولادی به‌خصوص شمش و ورق فولادی در بازار آزاد و بورس کالا باشید. اغلب زمانی که قیمت شمش و ورق فولادی در بورس کالا بالا می‌رود باید انتظار افزایش قیمت قوطی پروفیل در بازار آزاد را نیز داشت.

3. پیگیر اخبار سیاسی و تحولات مربوط به آن باشید. اغلب صنایع و بازارهای اقتصادی ایران به این تحولات وابستگی مستقیم دارند.

4. مصوبه‌های دولتی مربوط به صنعت فولاد را دنبال کنید. در طول سالیان اخیر علی‌رغم تمام مخالفت‌ها با قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد، دولت و وزارت صمت با انواع مصوبه‌ها سعی در کنترل قیمت مقاطع فولادی داشته‌اند.

 

توصیه به خریداران پروفیل

 

با توجه به قیمت آهن بهتر است قبل از خرید مقاطع فولادی اطلاعات کافی در مورد شرایط بازار داشته باشیم. اگر در پروژه خود به قوطی پروفیل احتیاج دارید و می‌خواهید پروژه خود را با موفقیت به پایان برسانید باید از تحلیل بازار قوطی و تغییرات قیمت پروفیل آگاه باشید تا بتوانید محصولی مناسب انتخاب کنید.

 

تحلیل بازار قوطی پروفیل در اسفندماه 99

اسفندماه 99 متفاوت‌ترین اسفند برای بازار آهن و فولاد از جمله قوطی پروفیل بود. قیمت قوطی پروفیل در اسفند 99 به دلیل  گمانه زنی‌ها در مورد احتمال کاهش دلار و کاهش تقاضا برخلاف هر سال روند کاهشی داشت.

 

تحلیل بازار قوطی پروفیل در فروردین ماه 1400

با وجود کاهش نرخ دلار قیمت قوطی پروفیل در فروردین 1400 با افزایش نسبی همراه بود که دلیلی جز افزایش قیمت جهانی فولاد نداشت. البته نکته جالب توجه دیگر کاهش تقاضا در بازار است که آن هم باوجود بالا بودن قیمتها قابل توجیه است.

 

وضعیت بازار قوطی پروفیل در اردیبهشت ماه 1400 چگونه بود؟

تحلیل بازار قوطی پروفیل در اردیبهشت 1400 نشان می دهد که علیرغم ثبات نسبی قیمت ارز و سیگنال‌های مثبت اقتصادی در مورد برجام، قیمت قوطی پروفیل کمی افزایش داشت. این افزایش قیمت منجر به افزایش تقاضا نشد و بسیاری از فعالان حوزه ساخت و ساز، در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و نهایی شدن توافق برجام باقی ماندند. از دلایل این افزایش قیمت، می توان به افزایش قیمت جهانی فولاد و قیمت ورق سیاه، اشاره نمود.

 

 

وضعیت بازار قوطی پروفیل در خرداد 1400 چگونه بود؟

بازار قوطی پروفیل در خردادماه 1400 آرامشی نسبی داشت و تنها در یک دوره و با شایعه گران شدن قیمت ورق سیاه، قیمت قوطی پروفیل در این ماه اندکی بالا رفت؛ اما گزارش وضعیت بازار قوطی پروفیل در خرداد 1400 نشان‌دهنده بازگشت مجدد قیمت این مقطع فولادی به کانال اولیه در اواخر ماه است.

 

ندا حیدری
- نویسنده
نظرات
حمید نصرتی
شنبه 26 تیر 1400
کدوم عامل بشترین تاثیر رو تو قیمت قوطی پروفیل داره؟
مدیر سایت
شنبه 26 تیر 1400
بین 80 تا 90 درصد قیمت قوطپروفیل به قیمت ورق سیاه وابسته ست. 
صادق مبارکی
چهارشنبه 26 خرداد 1400
چرا قیمت پروفیل به قیمت ورق سیاه بستگی داره؟
مدیر سایت
چهارشنبه 26 خرداد 1400
ماده اولیه تولید قوطی پروفیل ورق سیاهه و به همین دلیل وقتی قیمت ورق سیاه تغییر کنه، قیمت پروفیل هم تغییر می کنه. 
نصرت صادقی
شنبه 18 اردیبهشت 1400
قوطی پروفیل تو بورس کالا ارائه میشه؟
مدیر سایت
شنبه 18 اردیبهشت 1400
خیر در حال حاضر این محصول در بورس کالا ارائه نمیشود.
ارسال نظر جدید