برای پرداخت هزینه حمل بار تیرآهن چه نکاتی را باید رعایت کنیم!

فاکتور هزینه باربری تیرآهن را در خریدتان در نظر بگیرید
انتشار: 1399/12/03
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
برای پرداخت هزینه حمل بار تیرآهن چه نکاتی را باید رعایت کنیم!
هزینه حمل تیرآهن - 5:36 دقیقه

 

قبل از خرید تیرآهن باید چند عامل مهم را در نظر بگیرید. بخشی از این عوامل، نکات فنی مثل نوع تیرآهن، کاربردی که مدنظرتان است و ... هستند که با مشورت با طراح سازه و مطالعه راهنمای خرید تیرآهن می‌توانید در مورد آن‌ها اطلاعات کسب کنید. عواملی مثل قیمت و هزینه حمل تیرآهن دارای اهمیتی برابر با نکات فنی هستند و گاهی اوقات می‌توانند تصمیم شما را عوض کنند. اطلاع از قیمت روز تیرآهن با جستجوی اینترنتی به راحتی امکان‌پذیر است؛ اما برای حمل تیرآهن به محل پروژه‌تان و هزینه آن، باید این 3 عامل را در نظر بگیرید:

 

 

روش خریدتان روی هزینه حمل تیرآهن تاثیر دارد

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر هزینه حمل بار تیرآهن اثر می‌گذارد، نحوه خرید آن است. بسته به اینکه از کدامیک از این 3 روش تیرآهن خریده‌اید، هزینه حمل متفاوتی را پرداخت خواهید کرد:

 

حمل و نقل تیرآهن

 

روش اول: خرید از کارخانه

با خرید از کارخانه تولیدکننده تیرآهن می‌توانید از پایین بودن قیمت آن نسبت به بازار آهن‌آلات، مطمئن شوید؛ اما ممکن است آن کارخانه نوع و سایز تیرآهن مدنظر شما را موجود نداشته باشد و تا موجود شدن آن، باید مدت‌زمان زیادی صبر کنید. همچنین وزن بار باید ضریبی از 24 تن باشد که ممکن است از میزان موردنیاز شما بیشتر باشد. این عامل در کنار دور بودن کارخانه از محل پروژه شما و بالا رفتن هزینه حمل بار، می‌تواند شما را از خرید مستقیم از کارخانه منصرف کند.

 

روش دوم: خرید از بنگاه

در خرید از بنگاه، دست شما در انتخاب تناژ، سایز و نوع تیرآهن بازتر است. همچنین می‌توانید سایر مقاطع فولادی مانند میلگرد را هم‌زمان با بار تیرآهن خود دریافت کنید. در این روش در صورت موجود بودن مقاطع فولادی موردنیازتان، بار زودتر به دست شما می‌رسد؛ اما ممکن است قیمت مقاطع فولادی برای شما به دلیل هزینه انبارداری بیشتر تمام شود. در این روش نیز باید هزینه حمل بار از محل بنگاه را در کنار قیمت مقاطع فولادی، در نظر بگیرید.

 

روش سوم: خرید از بورس

خرید مقاطع فولادی از بورس فرایند خاص خود را دارد. مقاطع فولادی مانند تیرآهن و میلگرد، در روز خاصی در بورس کالا عرضه می‌شوند و مانند خرید از کارخانه، حداقل تناژی که باید از بورس خرید کنید، عدد بالایی است. فرایند ثبت‌نام، خرید و ارسال بار در این روش زمان‌بر است.

نکته مهم در انتخاب یکی از روش‌های بالا، در نظر گرفتن هزینه باربری و هزینه خود محصول در کنار زمانی است که برای رسیدن بار به دست شما، باید صرف شود. تیرآهن مقطع فولادی اصلی برای ساخت سازه فلزی است و ساخت چنین سازه‌ای در مقایسه با سازه بتنی بسیار هزینه‌بر است؛ بنابراین هرچه بار زودتر به دست شما برسد، فرایند ساخت زودتر آغاز شده و زمان بازگشت سرمایه شما جلو می‌افتد.

 

نحوه چیدمان تیرآهن برای حمل و نقل

 

اگر کارخانه به محل پروژه نزدیک باشد، خوش شانس هستید!

همان‌طور که گفتیم فاصله کارخانه تولیدکننده تیرآهن تا محل پروژه، تعیین‌کننده هزینه حمل بار تیرآهن است. به این منظور بایستی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن و محل فعالیت آن‌ها را بشناسید و اگر سایز و نوع تیرآهن مدنظر شما را دارند، نزدیک‌ترینشان را انتخاب کنید. در انتخاب کارخانه تولیدکننده تیرآهن، این نکته را فراموش نکنید که هر کارخانه دارای جدول زمان‌بندی و روش ارسال منحصر به فرد خود است.

 

روش حمل تیرآهن

 

روش حمل و نقل، چه تأثیری روی هزینه حمل تیرآهن دارد؟

هزینه حمل‌ونقل کلیه بارها، بر اساس تعرفه‌های سازمان حمل‌ونقل کشوری محاسبه می‌شود. مسافت و وزن بار از عوامل مؤثر در تعرفه‌های این سازمان هستند که شما تنها می‌توانید عامل مسافت را تغییر دهید. همچنین نوع وسیله نقلیه نیز می‌تواند در هزینه حمل نقل تأثیر داشته باشد.

در صورت دسترسی کارخانه موردنظر شما به شبکه حمل‌ نقل ریلی، امکان انتخاب قطار به‌عنوان وسیله حمل تیرآهن، وجود دارد.

بیشتر خریداران تیرآهن، حمل و نقل جاده‌ای را به‌عنوان روش ارسال بار خود انتخاب می‌کنند. در صورتی که طول بار 12 متر باشد و بخشی از آن از وسیله نقلیه بیرون بزند، بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی باید بار اسکورت داشته باشد که احتمالاً به هزینه حمل بار خواهد افزود. فرایند انتخاب تیرآهن بسیار حساس و مهم است. پس در حمل و نقل تیرآهن وبارگیری آن دقت کافی را داشته باشید. به جز عوامل بالا، بایستی قیمت آهن و وضعیت بازار آن را نیز هنگام خرید این مقطع فولادی در نظر داشته باشید.

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

بیشتر خریداران تیرآهن، حمل و نقل جاده‌ای را به‌عنوان روش ارسال بار خود انتخاب می‌کنند.

پاسخ :

در انتخاب کارخانه تولیدکننده تیرآهن، این نکته را فراموش نکنید که هر کارخانه دارای جدول زمان‌بندی و روش ارسال منحصر به فرد خود است.

پاسخ :

برای خرید تیرآهن سه روش خرید از کارخانه، خرید از بنگاه و خرید از بورس وجود دارد. 

نظرات
رضا بهارستانی
سه شنبه 8 شهریور 1401
سلام برای جابجایی تیر اهن ۱۲ متری داخل کوچه ۶ متری و بردن به داخل بنا در صورت نتوانستن از استفاده جرثقیل برای جابجایی تنها راه حل جابجایی با افراد هست یا روش دیگه ای هم هست ؟
مدیر سایت
سه شنبه 8 شهریور 1401

سلام

بهتره این سوال را از کسی که متخصص جابجایی آهن آلات هست بپرسید

پیروز محسنی
یکشنبه 20 تیر 1400
در کدام روش خریدتیرآهن، دستمان بازتر است؟
مدیر سایت
یکشنبه 20 تیر 1400
در خرید از بنگاه دستتان در انتخاب سایز و کارخانه بازتر است. 
محسن کاشفی
سه شنبه 25 خرداد 1400
حداقل وزن تیرآهن برای خرید بار از کارخانه چقدر است؟
مدیر سایت
سه شنبه 25 خرداد 1400
بار سفارش داده شده به کارخانه باید ضریبی از 24 باشد.
ارسال نظر جدید