بازار میلگرد خرداد 1400 رو چگونه گذراند؟

در خردادماه 1400، با وجود کاهش تقاضا و پایین آمدن قیمت جهانی فولاد بازهم شاهد افزایش قیمت میلگرد در بازار بودیم.
انتشار: 1400/03/30
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
بازار میلگرد خرداد 1400 رو چگونه گذراند؟

 

قیمت میلگرد در خردادماه 1400 نیز باوجود تمام فاکتورهایی که برای ثبات در بازار وجود داشت، بازهم بالا رفت. در مقاله زیر به بررسی تغییرات قیمت میلگرد خردادماه 1400 میپردازیم؛ اما همچنان نکته نگران‌کننده در این بازار وجود شرایط رکود تورمی است که باید دید در ماه‌های آینده شرایط به چه صورت تغییر می‌کند.

 

 

فاکتورهای مهم کنترل بازار میلگرد در خرداد 1400 چه بود؟

در این ماه عوامل کنترلی بسیاری در بازار مقاطع فولادی برای قیمت آهن وجود داشت که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. کاهش قیمت جهانی فولاد

در ابتدای خردادماه 1400 دولت چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد یکسری سیاست‌های کنترلی در پیش گرفت و پس از چندین هفته روند افزایشی، قیمت جهانی فولاد را کاهش داد. به همین ترتیب قیمت شمش فولادی در منطقه CIS کاهش پیدا کرد.

 

2. اتفاقات سیاسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

خرداد 1400 ازلحاظ شرایط سیاسی، ماه مهمی برای ایران محسوب می‌شد. ازآنجایی‌که همواره در ایران رخدادهای سیاسی مستقیماً روی بازارهای اقتصادی هم تأثیرگذارند، پیگیری این اخبار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

درمجموع به دلیل اینکه بسیاری از خریداران منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری بودند در خرداد 1400 میزان تقاضا در بازار به‌شدت کاهش پیدا کرد، اما این موضوع هم نتوانست ترمز افزایش قیمت میلگرد در خردادماه 1400 را بکشد.

 

3. مصوبات جدید بورس کالا

با مصوبه‌ای که بورس کالا در هفته دوم خرداد تصویب کرد، روند افزایشی قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی کند شد. طبق این مصوبه تولیدکنندگان باید قیمت جهانی را با استفاده از قیمت دلار نیمایی محاسبه کرده و نمی‌توانستند قیمت مقاطع فولادی را بالاتر از میانگین قیمت جهانی در هفته قبل از عرضه، ببرند.

 

تغییرات قیمت میلگرد در خردادماه 1400 چگونه بود؟

در روزهای ابتدایی خرداد قیمت میلگرد 20 اصفهان در کانال 14.000 تومان قرار داشت و در انتهای ماه به کانال 15.000 تومان رسید. نمودار تغییرات قیمت میلگرد اصفهان را در نمودار زیر می‌بینید:

 

 تغییرات قیمت میلگرد 20 ذوب‌آهن اصفهان

نمودار 1: تغییرات قیمت میلگرد 20 ذوب‌آهن اصفهان

 

قیمت میلگرد 20 بناب هم شرایط مشابهی را داشت و با افزایشی که نسبت به ابتدای ماه داشت به رقم 15.350 تومان در 27 ام خردادماه 1400 رسید. در شکل زیر می‌توانید تغییرات قیمت میلگرد ظفر بناب را ببینید:

 

تغییرات قیمت میلگرد 20 ظفر بناب

نمودار 2: تغییرات قیمت میلگرد 20 ظفر بناب

 

 

اگر قصد خرید میلگرد دارید، لطفا نام و شماره تماس خود را برای ما اینجا قرار دهید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

 

 

 

پیش‌بینی تغییرات قیمت میلگرد در تیرماه 1400

به نظر می‌رسد در تیرماه 1400 با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازار آهن و فولاد روند جدیدی را در پیش بگیرد. احتمالاً این امر سبب می‌شود که از یک‌سو تقاضا برای میلگرد در بازار با افزایش مواجه شده و از طرف دیگر هم به دلیل افزایش قیمت اندک شمش منطقه CIS در هفته گذشته، در بازار داخل هم شاهد بالا رفتن قیمت میلگرد خواهیم بود.

برای اینکه ببینیم شرایط به چه صورت پیش می‌رود، با تحلیل بازار میلگرد همراه ما باشید.

ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید