بازار قوطی پروفیل در اسفندماه 99 چگونه گذشت؟

کاهش نسبی قیمت پروفیل در اسفندماه 99
انتشار: 1399/12/27
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
بازار قوطی پروفیل در اسفندماه 99 چگونه گذشت؟

همواره اسفندماه بازار مقاطع فولادی با افزایش تقاضا مواجه می‌شد و به همین دلیل قیمت‌ها روند صعودی داشتند؛ اما امسال شرایط خاصی بر بازار حاکم بود و بازار قوطی پروفیل اسفند خاصی را پشت سر گذاشت.

 

دلیل نبود تقاضا در اسفندماه 99 چه بود؟

بازار آهن و فولاد سال 99 را با فراز و نشیب بسیاری طی کرد و قیمت آهن و در پی آن اغلب مقاطع فولادی حداقل تا دو برابر افزایش داشت. در کشور ما همواره قیمت مقاطع فولادی به نرخ دلار وابسته است و امسال به دلیل خروج امریکا از برجام و شدت گرفتن تحریم‌های اعمالی قیمت دلار به‌شدت افزایش یافت.

اما با برگزاری انتخابات امریکا و پیروزی جو بایدن امیدها به بازگشت امریکا به برجام افزایش یافت. همین امر باعث پایین آمدن نرخ دلار و به‌تبع آن کاهش قیمت پروفیل شد. اتفاقی که باوجود تمام گمانه‌زنی‌ها و صحبت‌های انجام‌شده هنوز رخ نداده و بازار را در بلاتکلیفی نگه داشته است.

در تحلیل بازار پروفیل هم باید گفت که در حال حاضر خریداران و مصرف‌کنندگان قوطی پروفیل نیز همچنان در انتظارند تا جهت‌گیری بازار مشخص شود و سپس محصول موردنظر خود را تهیه کنند.

 

اتفاقات مثبت بازار پروفیل در اسفندماه 99 چه بود؟

یکی از اتفاقات مهمی که روی تحلیل قیمت اسفندماه بازار پروفیل تأثیرگذار بود کنار گذاشتن شیوه‌نامه جدید فولادی توسط وزارت صمت بود. این امر سبب شد که تقاضا در بورس کالا شرایط بهتری داشته باشد و به نظر می‌رسد باوجوداینکه قوطی پروفیل در بورس عرضه نمی‌شود تأثیر مثبتی بر این بازار هم داشته است.

 

تغییرات قیمت اسفندماه بازار پروفیل چگونه بود؟

در این ماه قیمت قوطی پروفیل کاهشی نسبی را تجربه کرد. قیمت پروفیل 40*40 ضخامت 2 میلی‌متر کارخانه فولاد گستر حداد از 21.700 تومان در اول اسفند 99 آغاز و در 20 ماه به قیمت 20.500 تومان رسید. در نمودار زیر تغییرات قیمت پروفیل در اسفندماه 99 را مشاهده می‌کنید:

 

تغییرات قیمت اسفندماه بازار پروفیل

 

آیا افزایش قیمت جهانی فولاد می‌تواند موجب گرانی پروفیل شود!

قیمت جهانی شمش در بازارهای جهانی افزایش یافت اما قیمت مقاطع فولادی هنوز رشدی نداشته است. در حال حاضر تفاوت قیمت ماده اولیه و مقاطع فولادی به حداقل مقدار آن رسیده است؛ بنابراین باوجود کاهش قیمت‌ها در بازار پیش‌بینی می‌شود در فروردین‌ماه با بازگشایی بازار، قیمت پروفیل و دیگر مقاطع فولادی روند رو به رشدی را داشته باشند.

 

ندا حیدری
- نویسنده
نظرات
رهام شعیبی
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
با تشکر از تحلیل خوبتون
مدیر سایت
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
خوشحالیم که این تحلیل به کارتون اومده.
ارسال نظر جدید