وزن میلگرد 14، 16، 18 ذوب آهن اصفهان به همراه کاربرد و مزایا + ویدئو

همه‌چیز درباره میلگرد ذوب‌آهن اصفهان و انواع مختلف آن
انتشار: 1399/07/20
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
وزن میلگرد 14، 16، 18 ذوب آهن اصفهان به همراه کاربرد و مزایا + ویدئو
پادکست: معرفی کارخانه ذوب‌‍آهن اصفهان - 4:16 دقیقه

 

یکی از معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین برندهای موجود در بازار، میلگرد ذوب‌آهن است که در بازار بیشتر با نام میلگرد اصفهان شناخته می‌شود. قیمت میلگرد اصفهان با توجه به کیفیت آن، مناسب بوده و به همین دلیل استفاده از آن در پروژه‌تان توجیه اقتصادی خواهد داشت. ببا خواندن این مقاله به اطلاعات کاملی در مورد انواع مختلف میلگرد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان از جمله میلگرد 14 این کارخانه، دست پیدا می‌کنید.

 

 

کارخانه ذوب آهن اصفهان

 

با جدول وزن میلگرد 14 اصفهان و سایر سایزهای آن، آشنا شوید

این کارخانه نخستین تولیدکننده فولاد ساختمانی در ایران بوده و از سال 46 مشغول به فعالیت است. قیمت این میلگرد با توجه به کیفیت آن، مناسب است. وزن میلگرد اصفهان را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

جدول وزن میلگرد اصفهان

سایز (mm)

گرید

وزن (Kg)

10

A2

7.39

12

A3

11

14

15

16

19

18

24

20

32

22

36

25

47

28

58

32

76

 

پیش از خرید میلگرد اصفهان، چه چیزهایی باید بدانید؟

پیش از خرید کسب اطلاعات در مورد قیمت میلگرد یا قیمت آهن ضروری است؛ اما عوامل مهم دیگری نیز هستند که ممکن است بر روی تصمیم شما اثرگذار باشند. از بین این عوامل می‌توان به وزن میلگرد و نحوه محاسبه آن، روش تولید، آلیاژ مورد استفاده، هزینه حمل و وضعیت بازار آهن‌آلات اشاره کرد.

 

 

در مورد استانداردهای میلگرد ذوب‌آهن چه می‌دانید؟

میلگرد در کشورهای مختلف طبق استانداردهای متفاوت و با خواص مکانیکی مختلف تولید می‌شود. این خواص مکانیکی به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی (مثل زلزله‌خیز بودن) بستگی دارد. میزان تطبیق استاندارد انتخاب‌شده با استانداردهای بین‌المللی، تعیین‌کننده کیفیت محصول تولیدشده خواهد بود.

 

کارخانه ذوب‌آهن تولیدکننده‌ی عمده‌ی میلگرد در ایران بوده که استانداردهای استفاده‌شده در آن بر اساس استاندارد روسیه است. در بین کارخانه های میلگرد وزن میلگرد14 اصفهان و سایر سایزهای آن، به وزن‌های درج‌شده در جدول اشتال میلگرد، بسیار نزدیک است.

 

میلگردهای کارخانه ذوب آهن در سایزهای مختلف تا قطر 40 سانتی‌متر تولید می‌گردند.

 

طبق استانداردهای استفاده‌شده در میلگرد ذوب‌آهن که یکی از آن‌ها استاندارد روسی GOST 5781، این محصول به 3 گروه تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 

1- میلگرد گرید A1

طبق استانداردهای استفاده‌شده برای میلگرد گرید A1 ذوب‌آهن، این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت کششی 3،800 بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم 2،300 سانتی‌متر مربع است.

 

2- میلگرد گرید A2

میلگرد گرید A2 آجدار بوده و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی‌متر مربع دارد. این نوع میلگرد دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت به‌صورت دو رشته آج مارپیچ هم‌جهت در دو طرف برجستگی طولی است.

 

 

3- میلگرد گرید A3

میلگرد گرید A3 طبق استانداردهای استفاده‌شده در ذوب‌آهن آجدار بوده که مقاومت کششی آن ۶۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم آن ۴۰۰۰ سانتی‌متر مربع است. این نوع از میلگرد اصفهان دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت در دو طرف بوده و برجستگی‌های طولی آن به‌صورت دونیم مارپیچ یکی در جهت عقربه ساعت و دیگری در جهت عکس آن در دونیمه طولی میلگرد است.

 

میلگرد اصفهان

انواع میلگرد ذوب آهن به چند دسته تقسیم می‌شود؟

ازآنجایی‌که کارخانه ذوب‌آهن بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع طویل فولادی در خاورمیانه است، میلگردهای آن دارای طبقه‌بندی و علائم خاص خود هستند. طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن در جدول زیر آورده شده است:

 

طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن

ردیف

طبقه‌بندی

علامت مشخصه

علامت قبلی

1

میلگرد ساده

س 24-37

AI

2

میلگرد آجدار

آج 30-50

AII

3

میلگرد آجدار

آج 40-60

AIII

4

میلگرد آجدار

آج 47-70

-

 

 

در جدول بالا حرف س نشان‌دهنده میلگرد ساده و کلمه آج نشانگر آجدار بودن میلگرد است. اعداد همراه با این نشانه هم به ترتیب حداقل مقدار «تنش تسلیمی» و «مقاومت نهایی کششی» است.

 

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان چگونه انجام می‌شود؟

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به نحوی است که هر بندیل شامل ۵ تسمه و 3 حلقه خاموت می‌شود. خاموت‌ها به‌صورت دو رشته در سایز ۱۲ و یا به‌صورت چند رشته در سایز ۵.۵ هستند. بر روی هر بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان دو عدد پلاک وجود دارد که یکی از پلاک‌ها به یکی از تسمه‌ها و دیگری به انتهای یک شاخه وصل می‌گردد. دقت داشته باشید که ابعاد این پلاک‌ها ۱۱.۵*۷.۵ یا ۱۰*۷.۵ خواهد بود. این پلاک‌ها می‌توانند در هر دو سمت سفید و یا یک‌طرف سفید و یک‌طرف زرد باشند. در پلاک‌هایی که دو طرف آن سفید است، تنها روی یک‌طرف، اطلاعات درج خواهد شد.

 

اطلاعات حک شده روی پلاک میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

 • > کارگاه نورد
 • > سایز میلگرد
 • > برند میلگرد
 • > نوع محصول
 • > شماره ذوب
 • > شماره بسته
 • > طول و وزن بسته
 • > تاریخ تولید
 • > آرم استاندارد ایران
 • > آرم ذوب‌آهن اصفهان
 • > آدرس سایت ذوب‌آهن
 • > عبارت MADE IN IRAN

وزن بندیل میلگرد 14 و سایر سایزهای میلگرد ذوب‌آهن اصفهان بین ۵-۵٫۵ تن بوده و آرم ESCO به‌صورت برجسته بر روی آن حک‌شده است. توجه داشته باشید که اگر وزن بار شما بالای ۲۵ تن باشد، تولیدکننده ملزم به ارائه گواهینامه فنی خواهد بود. در این گواهینامه فنی نام و نشانی کارخانه سازنده، شماره گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه و علامت مشخصه تولیدکننده درج‌شده است.

 

علائم حک‌شده روی میلگرد ذوب‌آهن چیست؟

هر کارخانه‌ای علائمی را بر روی محصولات خود درج می‌نماید. علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن نیز به‌صورت زیر است:

 • > قطر اسمی
 • > طول اسمی شاخه‌ها
 • > تعداد بسته‌ها
 • > مشخصات مکانیکی
 • > رنگ انتخابی برای مقطع محصول
 • > مشخصات فنی شیمیایی
 • > نوع علامت حک‌شده بر روی پلاک‌های الصاقی

همچنین علامت‌های خاصی بر روی انواع میلگرد تولیدی در کارخانه ذوب‌آهن حک می‌شوند؛ که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن معمولی

 • > علامتA3 :CU یا آج ۴۰۰
 • > علامت A2 :JU یا آج ۳۴۰
 • > علامتA4 :SA یا آج ۵۰۰

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن ترمکس

 • > علامت CT: میلگردهای A3
 • > علامت JT: میلگردهای A2

 

شما با بررسی دقیق این علائم حک‌شده می‌توانید از اصل یا تقلبی بودن بار میلگرد خود اطمینان حاصل نمایید.

   

میلگرد ذوب آهن بورسی

 

خرید می لگرد ذوب‌آهن از بورس چگونه است؟

تنها راه‌ خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس کالاست. طی سالیان گذشته قیمت محصولات فولادی دچار نوسانات کاذبی شده است. قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان هم با این مسئله رو‌به‌روست و نظام قیمت‌گذاری شفافی نداشت؛ تا این که قرار بر عرضه محصولات فولادی در بورس کالا شد. هدف از این تصمیم، قیمت‌گذاری این محصولات بر اساس تعادل بین عرضه و تقاضا است. در حال حاضر خرید میلگرد از بورس تنها برای اشخاص حقوقی امکان‌پذیر است.

 

 

دقت نمایید که میلگرد ذوب‌آهن به‌صورت سبد کالا در بورس کالا ارائه می‌شود. در هر سبد میلگرد مجموعه‌ای از سایزهای مختلف میلگرد این کارخانه از جمله میلگرد 14، وجود دارند.

 

از قیمت میلگرد ذ  وب‌آهن چگونه مطلع شوید؟

این روزها قیمت میلگرد نیز مانند دیگر محصولات فولادی به دلیل آشفتگی بازار و تغییرات قیمت ارز، نوسانات بسیاری دارد. قیمت میلگرد ذوب‌آهن به دلیل کیفیت بالاتر و وزن سنگین‌تر همواره نسبت به رقبای خود کمی بالاتر است. تغییرات ناگهانی قیمت میلگرد ذوب‌آهن می‌تواند در محاسبات هزینه تمام‌شده پروژه‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد؛ بنابراین لازم است فعالان صنعت ساخت‌وساز از قیمت روز میلگرد اطلاع یابند.

 

در این مقاله با وزن میلگرد 14 اصفهان، وزن میلگرد 16 اصفهان و وزن میلگرد 18 اصفهان آشنا شدید و با مقایسه وزن میلگرد اصفهان با وزن میلگرد سایر کارخانه‌ها در سایز مشابه، می‌توانید در مورد انتخاب بین آن‌ها تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که باتوجه به اینکه کارخانه ذوب آهن در شهر اصفهان قرار دارد، خرید از درب کارخانه برای کسانی که در شهر اصفهان یا در نزدیکی آن قرار دارند بسیار مقرون به صرفه خواهد بود؛ چراکه هزینه حمل کمتری را خواهند پرداخت. اما خرید از کارخانه باید با ظرفیتی که کارخانه ذوب آهن برای فروش تعیین کرده تطابق داشته باشد، در غیراینصورت خرید امکان‌‍پذیر نخواهد بود.

 

کارخانه ذوب آهن اصفهان را بیشتر بشناسید!
برای خرید مقاطع فولادی، همیشه نام «کارخانه ذوب آهن اصفهان» در دسته باکیفیت‌ترین تولیدکنندگان به گوشتان خورده است. این کارخانه در استان اصفهان واقع شده و انواع مقاطع فولادی را تولید می‌کند؛ اما درباره چگونگی راه‌اندازی، ظرفیت تولید سالانه و تفاوت آن با دیگر کارخانه‌‌های فولادی چیزی می‌دانید؟
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

میلگرد اصفهان با استفاده از استاندارد ملی ISIRI 3132 و GOSt 5781 روسیه ساخته می‌شود.

پاسخ :

میلگرد ذوب آهن در 3 گرید A1، A2 و A3 تولید می‌شود.

پاسخ :

وزن بندیل میلگرد ذوب‌آهن اصفهان بین ۵-۵٫۵ تن بوده و آرم ESCO به‌صورت برجسته بر روی آن حک ‌شده است.

ارسال نظر جدید