آیا قیمت میلگرد کاهش می‌یابد؟

بررسی و تحلیل سناریوهای احتمالی در مورد افزایش یا کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده
انتشار: 1401/04/21
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
آیا قیمت میلگرد کاهش می‌یابد؟

 

دانستن زمان مناسب برای خرید بسیاری از کالاهای مهم و اساسی در کشور ما اهمیت زیادی دارد، چرا که این زمان طلایی، معمولاً کوتاه‌مدت است و از دست دادن آن به معنای خرید با ضرر و از دست رفتن سرمایه است. میلگرد هم از جمله کالاهایی است که قیمت آن نوسان زیادی دارد و دانستن نقطه آغاز روند کاهشی یا افزایشی قیمت آن، به شما در انتخاب زمان طلایی برای خرید آن کمک می‌کند. در این مقاله، به عوامل مؤثر در کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده و سناریوهای احتمالی آن پرداخته شده است.

 

 

کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده محتمل است یا خیر؟

برای فهمیدن میزان احتمال کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده، باید عواملی که در حال حاضر بر آن تأثیر می‌گذارند را بررسی کنید. یکی از عواملی که در چند وقت اخیر به‌شدت روی بازار میلگرد تأثیر داشته، مذاکرات احیای برجام است. در ماه‌های گذشته بارها اخبار ضدونقیضی در مورد افزایش یا کاهش احتمال امضای قرارداد احیای برجام منتشر شده که این اخبار، منجر به نوسان در قیمت دلار و میلگرد شده است.

در حال حاضر (اوایل شهریور 1401)، احتمال امضای قرارداد احیای برجام کاهش یافته و قیمت دلار مجدداً در کانال صعودی قرار گرفته است. اتفاقی که می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار نیمایی و قیمت میلگرد شود. البته همه چیز به عرضه هفتگی میلگرد در بورس کالا بستگی دارد و اگر میزان تقاضا برای این مقطع فولادی در بورس بالا برود، شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود. 

 

چگونه بفهمیم میلگرد ارزان می‌شود یا خیر؟

برای تحلیل دقیق و درست قیمت یک کالا یا ارز، شما باید بتوانید هم تحلیل تکنیکال و هم تحلیل فاندامنتال (بنیادین) را انجام دهید. تحلیل بنیادین قیمت میلگرد، از طریق دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های مرتبط با وضعیت کلی اقتصاد، بازار آهن و فولاد و بازارهای وابسته مثل نفت، گاز و انرژی، امکان‌پذیر است. معمولاً زمانی که رسانه‌های داخلی خبر از ارزان شدن قیمت آهن آلات می‌دهند، در آینده نزدیک این خبر به واقعیت می‌پیوندد. چرا که پیش از انتشار چنین اخباری، به این رسانه‌ها سیگنال‌هایی در مورد عوامل مؤثر بر قیمت آهن مثل کاهش قیمت دلار، رفع محدودیت‌های تأمین انرژی و ... داده می‌شود.

تحلیل تکنیکال بازار میلگرد نیز از طریق دنبال کردن و تحلیل نمودارهای قیمتی میلگرد و بازارهای وابسته مثل قیمت جهانی و داخلی شمش فولادی، سنگ‌آهن و ... امکان‌پذیر است. نتایج تحلیل بنیادین، معمولاً پیش‌نیازی برای تحلیل تکنیکال هستند و تحلیل تکنیکال به شما کمک می‌کند تا در مورد خرید میلگرد در کوتاه‌مدت یا بلندمدت، تصمیم بگیرید.

 

کاربرد میلگزد در فنداسیون

 

کدام عوامل منجر به کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده می‌شود؟

میلگرد یک کالای اساسی محسوب می‌شود، چرا که نوسانات قیمت آن بر بازار بزرگی مثل بازار مسکن تأثیرگذار است و نوسانات قیمت مسکن، بر رفاه جامعه و وضعیت اقتصادی کشور تأثیر می‌گذارد. در ادامه، با عواملی که می‌توانند بر افزایش یا کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده اثرگذار باشند، آشنا می‌شوید:

 

رکود اقتصادی

بسیاری از اقتصاددانان، خبر از یک رکود جهانی پس از پایان همه‌گیری کرونا می‌دهند. چرا که پیش‌بینی می‌شد تا کشوری مثل چین که مبدأ این همه‌گیری بود، سردمدار افزایش تولید در جهان پس از پایان کرونا باشد؛ اما متأسفانه چنین اتفاقی نیفتاد و در حال حضور اکثر بازارهای داخلی این کشور و به خصوص بازار مسکن آن، با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کنند. به نحوی که این رکود منجر به کاهش تولید فولاد در این کشور شده است. همچنین سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی در کشورهای توسعه‌یافته به منظور کاهش تورم نیز به این رکود دامن خواهد زد. واهمه از رکود، باعث شده تا میزان تقاضا برای فولاد در جهان کاهش یابد.

 

قیمت شمش و سنگ‌آهن در بازار جهانی

کاهش میزان تقاضای جهانی برای فولاد به دلیل ترس از رکود، منجر به سقوط آزاد بهای شمش فولادی و سنگ‌آهن شده است. به عنوان مثال، قیمت شمش دریای سیاه با سرعت در حال نزدیک شدن به زیر 600 دلار به ازای هر تن است، در حالی که در زمان واکسیناسیون کرونا و رفع تدریجی محدودیت‌ها، قیمت آن به بالای 700 دلار رسیده بود. وضعیت قیمت سنگ‌آهن وارداتی چین هم چندان تعریفی ندارد و در حال نزدیک شدن به 100 دلار است.

 

بحران انرژی

بحران انرژی در دو سال اخیر گریبان‌گیر بازار آهن و فولاد شده است. این بحران باعث شد که در سال گذشته و سال جاری، شاهد قطعی برق کارخانه‌های فولادی به‌صورت بلندمدت باشیم و در زمستان گذشته نیز گاز برخی از این کارخانه‌ها قطع شود، سناریویی که در سال جاری نیز امکان وقوع مجدد آن وجود دارد. قطعی برق و گاز، کاهش تولید و ضرر میلیاردی صنعت فولاد را به دنبال دارد و این موضوع نیز به افزایش قیمت میلگرد منجر خواهد شد.

 

مذاکرات برجام و عوامل سیاسی

از قدیم همواره تغییرات در سیاست خارجی، بر بازارهای داخلی تأثیر زیادی داشته است. چرا که این تغییر منجر به نوسان قیمت دلار می‌شود و قیمت کالاهای مختلف نیز به دلیل نوسان قیمت دلار، تغییر می‌کند. در سال‌های اخیر، افزایش نرخ دلار تأثیر مستقیمی روی نرخ تورم داشته و هرگاه که قیمت دلار بالا رفته، شاهد هجوم خریداران برای خرید کالاهای اساسی و انبار کردن آن‌ها بوده‌ایم.

 

قیمت دلار نیمایی

قیمت دلار نیمایی یا حواله، پای ثابت قیمت‌گذاری در بورس کالا است و معمولاً در بیشتر اوقات سال نوسان چندانی ندارد. با این حال، زمانی که قیمت دلار آزاد به‌صورت افسارگسیخته افزایش می‌یابد، باید قیمت دلار نیمایی به قیمت دلار آزاد نزدیک شود تا بتوان تورم را تا حدی کنترل کرد.

 

قیمت میلگرد با توجه به کاربرد آن

 

با کدام سناریو، کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده اتفاق می‌افتد؟

متأسفانه اکثریت تحلیل گران و فعالان بازار آهن و فولاد در حال حاضر، روی افزایش قیمت میلگرد در آینده توافق دارند و نگاه‌ها نسبت به بازار میلگرد چندان خوشبینانه نیست. چرا که اخیراً قیمت دلار نیمایی نیز همپای قیمت دلار آزاد با شیب تندی افزایش داشته و از محدوده امن 24 هزارتومانی سال گذشته خارج شده و به بالای 26.000 تومان نیز رسیده است. با توجه به این موضوع و عوامل بالا، 2 سناریو را برای قیمت میلگرد در آینده می‌توان تصور کرد:

 

 

دلار نیمایی 29.000 تومانی

با توجه به فرمول قیمت‌گذاری میلگرد در بورس کالا و باقی ماندن قیمت جهانی شمش در محدوده 540 دلار، شاهد کف قیمتی 18.000 تومانی برای میلگرد در بورس کالا خواهیم بود که با تداوم قطعی برق و اثرات روانی افزایش قیمت دلار و خریدهای هیجانی، قیمت معاملاتی آن از این هم بیشتر خواهد شد. رفع محدودیت‌های تأمین انرژی کارخانجات فولادی و تداوم روند کاهشی قیمت شمش در بازار جهانی، تنها عواملی هستند که می‌توانند این سناریو را خنثی کنند.

 

افزایش قیمت دلار نیمایی تا 27.000 تومان و تثبیت در این کانال

اگر چنین سناریویی به وقوع بپیوندد، با توجه به کاهش تقاضا و قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد و عدم کشش تقاضا در بازار داخلی برای قیمت‌ها بالای 18.000 تومان، به احتمال زیاد کف قیمت میلگرد در بورس کالا در محدوده 16.700 تومان تعیین خواهد شد و نرخ نهایی آن نیز روی محدوده 17.000 تومان بسته می‌شود. البته این اتفاق در حالی خواهد افتاد که پیش‌بینی می‌شود تولیدکنندگان میزان عرضه را مدیریت کنند و با ایجاد قحطی مصنوعی، سعی کنند تا به بازار شوک بدهند.

 

عکس نمونه کاربرد میلگرد

 

تمامی سناریوهای کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، احتمالی هستند و هیچ قطعیتی در مورد آن‌ها وجود ندارد. اگر قصد خرید میلگرد را دارید و نمی‌دانید که خرید میلگرد از کدام کارخانه به‌صرفه‌تر است یا چه زمانی برای خرید آن مناسب است، کافی است با کارشناسان فروش آهنگر(02143000023) تماس گرفته و از آن‌ها مشورت بگیرید.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تحلیل بنیادین قیمت میلگرد، از طریق دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های مرتبط با وضعیت کلی اقتصاد، بازار آهن و فولاد و بازارهای وابسته مثل نفت، گاز و انرژی، امکان‌پذیر است.

پاسخ :

تحلیل بنیادین قیمت میلگرد، از طریق دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های مرتبط با وضعیت کلی اقتصاد، بازار آهن و فولاد و بازارهای وابسته مثل نفت، گاز و انرژی، امکان‌پذیر است.

ارسال نظر جدید