کاشت میلگرد + آموزش نحوه کاشت؛ استاندارد و عمق میلگرد

کاشت میلگرد به حفاری روی بتن، سنگ، دیوار و سایر بسترها میگویند.
انتشار: 1400/06/17
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
کاشت میلگرد + آموزش نحوه کاشت؛ استاندارد و عمق میلگرد

 

اگر بخواهیم در یک جمله کاشت میلگرد را خلاصه کنیم باید بگوییم: کاشت میلگرد به عملیاتی گفته می‌شود که در آن میلگرد در بتن‌های موجود از قبل، قرار می‌گیرد. کاشت میلگرد در بتن روش و اصول خود را دارد که در این متن به توضیح تمامی الزامات مربوط به آن، خواهیم پرداخت. قبل از هر اقدامی برای کاشت بولت یا خرید آن، از قیمت آهن و همچنین از قیمت میلگرد باخبر باشید تا بتوانید مصالح سازه خود را با متناسب‌ترین هزینه خریداری کنید.

 

 

روش کاشت میلگرد در بتن چگونه است؟

کاشت میلگرد به حفاری روی بتن، سنگ، دیوار و سایر بسترها میگویند. برای انجام این کار کافی است تا ابتدا میلگرد را در محل موردنظر قرار داده و سپس چسب مخصوص عملیات کاشت بولت را تزریق کنید. این نوع چسب بسیار مقاوم است و تحمل بالایی در برابر فشار دارد. کاشت میلگرد نوعی فناوری تقویت‌کننده در مهندسی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زمین‌لرزه است.
بولت‌ها وسیله‌هایی هستند که برای متصل کردن ابزارهای صنعتی به سازه باهدف نصب صفحه فلزی، در ابعاد و ضخامت‌های متفاوت استفاده می‌شوند.
ساختمان‌ها یا سازه‌های کوچکی که در آن میلگرد به کار نرفته است، زودتر از بین رفته و تخریب می‌شوند. چنانچه در آن‌ها از بتن استفاده‌شده باشد، پس از مدتی بتن تبدیل به سنگ‌ریزه یا شن خواهد شد. بتن بهترین انتخاب برای سازه‌هایی است که باید فشار زیادی را تحمل کنند و استفاده از میلگرد در بتن به عمر بتن می‌افزاید.

 

کاشت میلگرد

 

هدف از استفاده میلگرد در بتن چیست؟


•    اضافه کردن ستون‌های افقی و یا عمودی در جهت افزایش طول میلگرد و سازه
•    جهت اجرای راه‌پله می‌توان میلگرد را در ستون نیز استفاده کرد
•    اضافه یا متصل کردن یک المان جدید به سازه

 

نحوه کاشت میلگرد درفونداسیون چگونه است؟

برای انجام این مراحل ابتدا باید در بتن سوراخ‌هایی به‌اندازه قطر میلگرد ایجاد کنید. سپس به‌اندازه مناسب، در حفاری‌های موجود چسب به همراه مقداری آب بریزید. توجه داشته باشید که مقدار آب را باید بسته به نوع چسب ترکیب کنید و اگر این مقدار بیشتر یا کمتر باشد، کاشت صورت نمی‌گیرد؛ پس هنگام خرید چسب، برند مناسب و شناخته‌شده را انتخاب کنید تا بتوانید از مقدار مناسب ترکیب آب و چسب مطلع شوید. حال میلگرد را داخل سوراخ‌ها قرار دهید و به یک‌جهت بچرخانید تا منافذ هوای ایجادشده بین سوراخ و چسب از بین برود و میلگرد کاملاًدر جای خود قرار بگیرد.

هنگام کاشت میلگرد در بتن باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا پروژه شما درنهایت به یک پروژه استاندارد و کم‌هزینه تبدیل شود. باید با توجه به استانداردهای چسب کاشت بولت، عمق سوراخ‌ها را تخمین و حفاری بتن را آغاز کنید.

کاشت میلگرد در بتن

 

 

ضوابط کاشت میلگرد در بتن چیست؟

ضوابط کاشت میلگرد در بدین شرح است: باید به تغییرات آب‌وهوا قبل از کاشت میله فولادی نیز توجه کنید وحتماً پیش‌بینی آب‌وهوا را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در طول اجرای کاشت میلگرد در بتن، هوا خوب بوده و بارانی نباشد.

نکته بسیار مهمی که در این بخش وجود دارد، اطمینان از خیس نبودن محل برخورد میلگرد با بتن و سوراخ‌ها است.

میلگردی که قصد کاشت آن در سازه راداریم، بهتر است از فلز خالص باشد و دارای هیچ‌گونه روغن، ناخالصی و موارد غیرضروری نباشد. چسب مورداستفاده در این عملیات باید باکیفیت اصلی باشد تا تأثیر مثبت داشته و انتظارات مهندس سازه را برآورده کند؛ همچنین هم چسب و هم میلگرد نباید آلوده به گردوخاک و یا موارد دیگر شوند. تمام مراحل باید به پاکیزه‌ترین شکل ممکن صورت بگیرد. حتماً سطح میلگرد را با یک برس فولادی، به یک سطح هموار تبدیل کنید تا عاری از هرگونه ضایعات باشد. میلگرد را قبل از استفاده با محلول استون پاک‌ کنید. طبق گفته وب‌سایت min.news بهتر است: "هنگام سوراخ کردن بتن، سوراخ را با پمپ هوا تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که سوراخ تمیز و عاری از گرد و غبار است."

 

قرارگیری و نحوه کاشت میلگرد

 

کاشت میلگرد به 3 روش زیر انجام می‌شود که در ادامه این متن قصد شرح هر یک از این روش‌هاراداریم:
•    کاشت میلگرد با استفاده از سیمان
•    کاشت میلگرد با استفاده از چسب مخصوص
•    کاشت میلگرد به‌صورت مکانیکی

 

روش های کاشت میلگرد

 

روش کاشت میلگرد در بتن به روش سیمانی

در پروژه‌های ساختمان‌سازی که هنگام ساخت، از ریشه و ستون‌های مناسب استفاده‌نشده است، برای کاشت میلگرد درستون، از روش سیمانی استفاده می‌کنند. در این روش می‌بایست عمق کاشت میلگرد در بتن، 5 میلی‌متر بزرگ‌تر از قطر میلگرد باشند. برای این کار، میلگرد را درون سوراخ قرار داده و داخل سوراخ‌ها را با ملات روان سیمانی پر کنید. اگر از میلگرد آجدار و یا بولت میلگرد استفاده کنید، بهترین نتیجه را دریافت خواهید کرد.

 

قیمت روز بولت

 

نحوه کاشت میلگرد در بتن با استفاده از چسب

چسب‌های مخصوص کاشت میلگرد در بتن به دلیل کیفیت بسیار بالا، دارای قیمت زیادی نیز هستند که این هزینه بالا، در امر خرید آن تأثیر منفی ندارد. با بالا بودن هزینه چسب کاشت بولت، این محصول همچنان طرفدارهای بسیاری دارد. از این چسب هم در امر کاشت عمودی و هم در امر کاشت افقی می‌توان استفاده کرد.

چسب‌های کاشت میلگرد در بتن دارای انواع مختلفی هستند که در لیست زیر می‌توانید به مشاهده آن‌ها بپردازید:

•    چسب هیلتی re100
•    چسب هیلتی hit-mm
•    چسب هیلتی re500
•    چسب هیلتیhy200

 

کاشت مکانیکی میلگرد به چه نحوی انجام می‌شود؟

در کاشت میلگرد به روش مکانیکی ابتدا در بتن سوراخ‌هایی با 2 میلی‌متر بزرگ‌تر از قطر میلگرد ایجاد می‌کنند و با استفاده از مهار مکانیکی، میلگردها را در محل مناسب درون سوراخ‌ها جایگذاری می‌کنند. انتهای میلگردها در این روش دارای پره‌هایی بوده که با چرخاندن میلگرد از هم جدا خواهند شد؛ اما در این روش ممکن است بتن تحمل بار و فشار پره‌ها را نداشته و خورد شود. البته هر میلگرد و مهار مکانیکی، استاندارد خاص خود را دارد که با تبعیت از این استاندارها می‌توانید هنگام کاشت میلگرد از خرد شدن بتن جلوگیری کنید.
 

کاشت میلگرد با چسب

 

چگونه از خوردگی میلگرد در بتن محافظت کنیم؟

گاهی اوقات در برخی موارد، ممکن است به علت رعایت نکردن اصول صحیح کاشت میلگرد در بتن، پس از مدتی میلگرد دچار خوردگی شود. برای جلوگیری از خوردگی در کاشت میلگرد، بهترین و مؤثرترین راه، استفاده از بتن مرغوب و بتن‌هایی است که نیاز به مخلوط آب کمتری دارند.
 

هر پروژه و هر سازه‌ای دارای یک آیتم به نام هزینه تمام‌شده است. عملیات کاشت میلگرد در بتن نیز از مسائل مهم برای مهندسان و موارد مؤثر در هزینه تمام‌شده‌ی یک پروژه به شمار می‌رود که قیمت آهن و قیمت میلگرد نیز به‌عنوان یک آیتم پراهمیت در این عملیات است. پس قبل از شروع به اجرای عملیات، تمامی این موارد را در نظر داشته باشید.
 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

بله. معمولا از کاشت میلگرد برای بازسازی برخی سازه‌های قدیمی نیز استفاده می‌کنند.

پاسخ :

کاشت میلگرد در هوای بارانی ممکن است از خاصیت چسبندگی چسب را از بین ببرد یا میلگرد را دچار زنگ زدگی کند.

ارسال نظر جدید